Историческо развитие на изчислителната техника. Етапи
Историята показва,че хората създават и използват различни технологии за решаване на съответните проблеми, които възникват с развитието на човечеството и с нарастването на неговите потребности.
Едно от първите технически средства за изчисление е т.нар. абак, представляващ първообраз на днешното сметало. Неговата поява би могла да се търси във времето от преди 4000год. в Древен Китай. Абакът е дъска с вдлъбнатини, в които се поставят камъчета. С течение на времето вдлъбнатините на дъската и камъчетата били заместени от връвчици с нанизани манисти, при което абакът придобива видът на познатото сметало.
Първата самостоятелно действаща машина е сметачната лихварска машина на Блез Паскал (1642г.). Той я нарича още цифров калкулатор с колела. Този калкулатор може да събира и да изважда. Някои от нейните основни принципи се прилагат в клавишните машини.
През 1673г. Готфрид Вилхелм Лайбнец (1649-1716) представя пред Парижката академия машина, която за пръв път извършва по механичен път четири аритмитични действиа (+, -, *, / ).
През 1801г. Жозеф-Мари Жакард създава автоматичен тъкачен стан, довел до истински преврат в текстилната индустрия. Той въвежда за пръв път перфокарти за управление на тъкачните станове при получаване на желаната фигура.
В ранните година на XIX век английският учен Чарлз Бебидж конструира своята първа сметачна машина (машина за разлики), но независимо, че получава финансова подкрепа от английското правилтелство не успява да я завърши.
През 1834г. започва да работи по втората си машина аналитична машинаи по нея работи до края на живота си, но отново поради липса на средства тя остава незавършена.
Неговата идея е била да създаде автоматичнодействаща механична сметачна машина за изпълнение на всички математически функции. Техническото изпълние на замисъла му претърпява неуспех, но много от идеите му намират широко приложение и са залегнали дори в основата на съвремените компютри.
- · Той използва десетични колела
- · Машината е почти напълно автоматизирана и работи без намесата на оператор
- · Разделя машината на 3 части склад, който съхранява междинните числови данни, мелница, която извършва аритметичните дейности с числата от склада, управляващо устройство, което организира изпълнението на алгоритъма и периферните устройства за вход и изход на данните
Единствената дъщеря на английския поет лорд Байрон Августа Ада разработва програми, които да управляват английската машина на Бебидж при решаването на някоя математическа задача. Тя остава в историята като първият програмист. За отбелязване на делото и на нейно име е наречен езикът за програмиране АДА.
В края на XIX век 1890 - Херман Холерит построява изчислителна машина, която възприема данни, фиксирани върху перфокарта. Холерит използва табуларната машина за преброяване на населението в САЩ. Тя е първата система за автоматизирана обработка на данни. Тя използва ръчна перфорация за регистриране и записване на данните върху перфокарти с размерите на доларова банкнота. След първото и приложение тя започва да се продава и разпространява в цял свят за извършване на различни счетоводни операции.