Входни устройства (характеристики)
- Клавиатура
- Мишка
- Скенер
- Микрофон
- Джойстик
- Камера
Клавиатура
Клавиатурата е периферно устройство, създадено по подобие на бутоните на пишеща машина. Клавиатурите са създадени за въвеждане на текст и отделни символи за контролиран на различни компютърни операции. Физически компютърната клавиатура е сбор от близо разположени квадратни бутони, наречени клавиши. Обикновено на всеки клавиш е отпечатан знака, който въвежда като в повечето случаи всяко натискане на клавиша въвежда отпечатания върху него символ. Съществуват и специални символи, които, за да бъдат въведени, трябва да се натиснат няколко клавиша едновременно или последователно. Други клавиши не въвеждат символ, а служат за командване на компютър или самата клавиатура.
Мишка
Управлението на системата чрез клавиатурата в някои случаи е сложна за изпълнение. Това се отнася за основната част от съвременния софтуер. За улеснение се използва едно просто за употреба, но много ефикасно устройство – мишката. Това е удобна за хващане кутийка, която има две ключета, всяко от които е предназначено за изпълнение на определени функции. За да може да се използва мишка, не е достатъчно тя да се свърже към компютъра. Макар и да е подготвена за работа, мишката не може да се използва във всяка програма. В средата, която допуска използването на мишка на екрана на монитора се появява указател на мишката, например стрелка. Потребителят движи мишката върху повърхност, а указателят следва това движение върху екрана. Указателят на мишката променя формата си в зависимост от предназначението на областта на екрана, в която се намира. След привеждането на показалеца на мишката на желаната позиция се използва лявото или дясното ключе, според операцията, която трябва да се изпълни. Обикновено с дясното ключе на мишката се отваря меню – списък от команди. Той зависи от извършващите действия и средата, в която се работи. Командите в това меню се избират автоматично в контекста на състоянието на програмата, затова то често се нарича контекстно меню.
Скенер
Скенерът е устройството, което въвежда определен вид графична информация в компютъра. Скенерът е устройство за заснемане на нещо, което след това да бъде използвано. В резултат се получават изображения на заснеманите обекти – снимки, документи или реални примерни обекти. Основният принцип н скенера е подобен на системата на факса, като и двата апарата интегрират предавател и приемник в едно устройство. Факс апаратът осъществява връзка с друг факс апарат на друго място, като единият предавател, а другият приема изображението. Първите скенери се получавали и обработвали оригинали, като почти едновременно са ги произвеждали върху филми. При съвременните настолни скенери обработката се извършва от персоналния компютър, а приемникът обикновено е принтер или някакъв вид електронна медия.
Микрофон
Микрофонът е устройството, което преобразува звуковия сигнал електрически. Думата има гръцки произход, от микро означаващо глас. Микрофони се използват в телефоните, радиото, телевизията и продукцията на филми.
Джойстик
Джойстикът е периферно устройство за персоналния компютър или игра на конзоли. Използва се като уред за управляване на компютърни и видео игри, предимно полетни симулатори. Джойстиците се наричат и джойпадовете на някои игрални конзоли.
Уеб камера
Видео камера, която може да предава видео време през World Wide Web, програма за чат или друга компютърна програма, в която има опция за видео връзка. Уеб камери се наричат и цифрови камери, които качват изображение на уеб сървъри, непрекъснато или през определен период от време. Това може да бъде постигнато чрез камера, включена към персоналния компютър или чрез по – специализирана апаратура. Камерите, използвани за видео конферентна връзка, обикновено са под форма на малка, лесно преносима камера с относително малки възможности, включващи се директно към персоналния компютър. Понякога за тази цел се използват и аналогови видео камери, свързани към компютъра чрез извличаща платка.